Ruumilised tähed on kõikvõimalikud reklaamielemendid, millel on vähegi märgatav paksusmõõde: see võib ulatuda mõnest millimeetrist 10–20 sentimeetrini, vajadusel isegi üle selle. Ruumiliste tähtede hulka võib arvata ka näiteks valgustähed, mille korpusesse on paigaldatud valgustuselemendid. Et ruumiliste tähtede paksus on nii varieeruv, on nende valmistamiseks palju erinevaid tehnoloogiaid ja materjale. Meie räägime siin nendest, mis väärivad meie meelest tähelepanu.

PVC-tähed

Alustame kõige õhematest ja lihtsamatest: PVC-plastist (polüvinüülkloriidist) välja lõigatud tähtedest. Nende paksus sõltub materjali paksusest, mis võib olla 2, 3, 5, 8, 10 või 19 mm. Materjal on ise valge, nii et muu tooni saamiseks tuleb esikülg kiletada värvilise kilega ja külgmine pind värvida. Selline tähtede valmistamise viis on üsna ökonoomne.

Värvilisest pleksiklaasist tähed

Kasutame 3 mm paksust pleksiklaasi, sest paksemat on ladudest harva saada (see tuleb spetsiaalselt tellida, mis muudab meie tellimuse täitmise tähtaja lubamatult pikaks). Sellised tähed mõjuvad soliidselt, sest läikiva klaasi helk annab neile hinnalise ja hoolitsetud välimuse. Tähe visuaalse mahu suurendamiseks on parem paigutada täht seinast vähemalt 5–10 mm eemale. Läbipaistvast pleksiklaasist tähtede (näiteks 10–20 mm) kasutamine annab freesitud sildile mõningase õhulisuse. Tähe esikülje koloreerimiseks võib sellele kleepida värvilisest klaasist, poleeritud roostevabast terasest või lihtsalt värvilisest kilest lisakihi. Tuleb aga mõista, et sellise sildi paigaldamisel (ükskõik kas liimi või puidukruvide abil) jäävad külgedele paratamatult näha kinnitusvahendid – mõnikord ei näe see ilus välja..

MDF-tähed

MDF-plaadist (medium density fiberboard – keskmise tihedusega puitkiudplaat) valmistame üldjuhul vähemalt 22 mm paksuseid tähti. Pärast väljalõikamist värvitakse tähed erivärvidega, mis annab neile PVC-tähedega võrreldes märksa kaunima välimuse. Töötlemise keerukus avaldab aga tugevat mõju nende maksumusele.

Vahtplastist tähed

Vahtplast on kõige odavam ja lihtsamini töödeldav materjal 50 ja 100 mm paksuste ja veelgi paksemate ruumiliste tähtede valmistamiseks. Väljalõigatud tähed värvime välitöödeks sobivate vahtplastivärvidega, nii et need taluvad isegi ebasoodsaid ilmastikutingimusi. Oleme teinud piisavalt palju vahtplastist välireklaame. Väikesemõõtmeliste (500 × 1100 mm suurusele lehele mahtuvate) tähtede valmistamiseks kasutame spetsiaalset vahtplasti XPS, millel ei ole harjumuspärast „teralist“ struktuuri. Saavutatav paksus on kuni 95 mm. Kui tähe mõõtmed on suuremad, kasutame tavalist valget vahtpolüstüreeni, enamasti kõige tihedamat (EPS200).

Liimitud tähed

Pleksiklaasist või PVC-plastist tähe servadele võib liimida äärised. Liimitava äärise laius määrabki ära tähe paksuse. Pärast liimimist kaetakse täht kilega, mis annab sellele värvi, kusjuures tähe äärise ja esikülje võib katta erinevat värvi või isegi mitut värvi kilega. Põhimõtteliselt võib sellise tähe sisemusse paigaldada valgustuse ja saada valgustähe.

Alumiiniumist korpusega tähed

Me ei ole seni veel kordagi teinud suuri alumiiniumkorpusega tähti ilma valgustuseta. Aga põhimõtteliselt on see võimalik: kui jätta rubriigis „Valgustähed“ kirjeldatud tähe sisse panemata elektripaigaldised, jääb selle ainsaks eeliseks maht.

Missugune kokkuhoid!!!