Kleebised on reklaami liik, mis ümbritseb meid kõikjal – valgusreklaamidel, vaateakendel, autodel, mitmesugustel pakenditel ja isegi ostukeskuste põrandatel. Sellise mitmekesisuse tõttu püüame teemat lahti seletada alates põhilistest tehnoloogiatest ja materjalidest.

Kleebiseks võib nimetada ka uksel, aknal või ukse kõrval metallplaadil olevat sõidu- või tunniplaani. Sellised kleebised lõigatakse vinüülkilest välja lõikeplotteri abil. Siin ei tule piirduda lihtsalt tekstide väljalõikamisega, vaid põhimõtteliselt saab kleepida kauneid värvilisi kujutisi. Kilesid on ligi 50 värvi. Tähelepanu tuleb pöörata asjaolule, et vinüülkiled on erineva otstarbega: ühed sobivad autodele, teised valgusreklaamide valmistamiseks, samuti on olemas läbipaistvad vitraažkiled. Vaateakende kujundamiseks kasutame kilesid soodsa hinnaga seeriast 3M 30 või Avery 500, mis on ette nähtud kleepimiseks siledatele pindadele.

Наклейка на стекло фирмы VAGNER
Наклейка на стекло фирмы VAGNER

Kui pilt sisaldab värvide üleminekuid (gradiente) või varje ning on aplikatsioonitehnikas raskesti teostatav, võib selle trükkida valgele kilele, vajadusel kontuuri mööda välja lõigata ja pinnale kleepida. Meie teeme selliseid töid oma laiformaatprinteriga. Sedasi saab vaateaknale kanda näiteks fotokujutise. Kui sedasama kujutist kavatsetakse kasutada sõidukil, on soovitatav kaitsta trükki lamineerimiskile kihi abil. See kaitseb trükivärvi mehaanilise mahakulumise ja pleekimise eest.

Наклейка Nifertiti салон
Наклейка Nifertiti салон

On olemas spetsiaalseid ehiskilesid mitmesuguste efektidega, näiteks lihvitud või jäätunud klaasi efektiga (inglise keeles „ETCH film“). See materjal võimaldab klaaspindu kaunilt dekoreerida ning on väga populaarne siis, kui on vaja midagi kõrvaliste pilkude eest varjata, kuid lasta päevavalgusel ruumi pääseda. Kilet on mitut värvi: hõbedane (kõige populaarsem), kuldne, roosa, roheline.

Tasub nimetada veel ühte materjali: perfolinti One Way Vision, millele saab printeri abil kujutisi trükkida. Seda kasutatakse reklaami kandmiseks kaupluste vaateakendele, linnaliinisõidukite klaasidele ja muudele läbipaistvatele pindadele. Idee seisneb selles, et kui selline kleebis kinnitada vaateaknale ja kauplus on seestpoolt nõrgalt valgustatud, on väljast näha täisväärtuslik pilt, seest aga peaaegu läbipaistev klaas.

Pisikleebised, näiteks turvafirma nimesildid ustel või toodete kiireks märgistamiseks kasutatavad etiketid. Üldjuhul trükitakse selliseid kleebiseid siiditrükis ehk serigraafias, kuid see tasub end ära ainult suurte koguste korral (näiteks vähemalt 500 tükki). Väiksemaid partiisid, eriti mitmevärvilisi kleebiseid, on parem trükkida printeril ja lõigata sobivasse vormi.